جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

بینی های استخوانی به بینی هایی گفته می شود که داری غضروف محکم، ساختار سفت و پوست بینی نازکی هستند که در برخی از آن ها قوز و برآمدگی بروی بینی مشاهده می شود که در حین جراحی این برآمدگی تراشیده می شود و ظاهر زیبایی در بینی ایجاد می شود. میزان چربی در اطراف تیغه بینی در بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی کم تر است.

ویژگی های بینی استخوانی

ساختار بینی به گونه ای ست که در قسمت پایین بینی نزدیک به نوک بینی غضروفی شکل است و در قسمت بالا استخوانی است . در ناحیه پایین بینی تمامی بافت تشکیل دهنده از پوست است  در قسمتی که به سوراخ های بینی منتهی می شود دیگر غضروفی دیده نمی شود در این قسمت است که اهمیت پوست برای جراح بینی مطرح می شود. در صورتی که ساختار بینی به گونه ای باشد که استخوان و غضروف با پوست نازکی پوشیده باشد بینی استخوانی است.

تناسب بینی با دیگر اجزای صورت در جراحی بینی استخوانی

در جراحی زیبای بینی علاوه بر اینکه فرم بینی باید دارای ظاهری مناسب باشد علاوه بر آن باید پس از جراحی، بینی با دیگر اجزای صورت و فرم صورت هماهنگی لازم را داشته باشد. دکتر رجایی قبل از جراحی بینی استخوانی فرم صورت و بینی شما را بررسی می کند و از نمای تمام رخ، نیم رخ و سه رخ عکس برداری های لازم انجام می شود و در این زوایا تناسب بینی با فرم صورت و لب، چانه و گونه مشخص می شود.

نقش پوست در جراحی بینی استخوانی

در حین انجام جراحی بینی استخوانی جراح بینی بروی استخوان، غضروف و پوست بینی اقداماتی را انجام می دهد. در این جراحی برای دسترسی جراح به غضروف ها در ابتدا بروی بینی شکافت هایی ایجاد می شود. معمولا در جراحی بینی استخوانی از حجم استخوان و غضروف توسط جراح کاسته می شود تا ظاهر زیبایی در بینی ایجاد شود و بینی با اجزای صورت هماهنگی لازم راداشته باشد. مقدار انعطاف پذیری پوست بینی مهمترین نکته در جراحی بینی استخوانی می باشد. هر چقدر از میزان انعطاف پذیری پوست کمتر شود و ضخامت پوست افزایش یابد در واقع بینی به سمت بینی گوشتی می رود. در جراحی بینی استخوانی تغییراتی بروی پوست بینی انجام نمی گیرد در صورتی که در جراحی بینی های گوشتی معمولا از حجم زیاد پوست کاسته می شود.

جراحی بینی استخوانی 11

در جراحی بینی استخوانی جراح بینی محدودیت کمتری در استفاده از تکنیک های جراحی نسبت به جراحی بینی گوشتی دارد و در نتیجه می تواند با خلاقیت بینی را به حالت زیبایی فرم دهد.

در بینی های استخوانی پوست بینی نسبت به بینی های گوشتی نازک تر است در نتیجه تغییرات و ظریف کاری هایی  که جراح بینی ایجاد می کند به خوبی قابل مشاهده است در صورتی که در جراحی بینی های گوشتی، بدلیل داشتن پوست بینی ضخیم تغییرات و ظریف کاری های ایجاد شده توسط جراح به خوبی نشان داده نمی شود.

نحوه جراحی بینی استخوانی

در جراحی بینی استخوانی غضروف ها و استخوان های اضافه تراشیده می شود و جراح برآمدگی های بینی را از بین می برد به گونه ای که پس از جراحی بینی ظاهر بسیار زیبای در بینی ایجاد شود و بیمار از ظاهر بینی خود رضایت کامل را داشته باشد. در صورتی که بروی بینی قوزی مشاهده شود در جراحی بینی به صورت کامل برداشته می شود.

جراحی بینی استخوانی به دو روش باز و بسته انجام می شود در جراحی بینی استخوانی به روش بسته برش در داخل بینی ایجاد می شود که این نوع از برش برای بینی های مناسب است که نیاز به تغییرات اندکی دارند در این روش پس از ایجاد برش اقدامات لازم پس از برداشتن پوست توسط ابزار های مخصوص بروی غضروف و استخوان بینی انجام می شود.

در جراحی بینی استخوانی به روش باز که از این روش برای بینی هایی که نیاز به تغییرات گسترده دارد استفاده می شود برش لازم در بین دو سراخ بینی ایجاد می شود و پوست بطور کامل از استخوان بینی جدا می شود و اقدامات لازم بروی غضروف و استخوان بینی صورت می گیرد در این روش جراح بینی دید بهتری دارد.

عوارض جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی برای گرفتن بهترین نتیجه نیازمند تجربه و تبحر پزشک در این زمینه دارد. یک پزشک متخصص شناخت دقیقی از نوع بینی دارد و با استفاده از تکنیک های مختلف تغییرات لازم را بروی بینی ایجاد می کند. در صورتی که این جراحی توسط یک جراح کم تجربه انجام شود می تواند عوارضی مانند انحراف بینی، مشکلات نفسی و گرفتگی بینی را به همراه آورد. در نتیجه در انتخاب جراح بینی خود بسیار دقت نمایید.

جراحی بینی استخوانی12

بینی گوشتی و استخوانی چه فرقی باهم دارند

بینی های استخوانی دارای پوست نازک تری هستند و به همین دلیل جراحی آن ها دشوار نمی باشد . ورم آن ها بهتر و سریع تر بهبود پیدا می کند و تغییر در چهره ی افراد بیشتر مشاهده می شود .

بینی های گوشتی بینی هایی هستند که پوست نوک بینی آن ها کلفت تر می باشند و جراحی در این بینی ها با سختی همراه بوده است و احتیاج به تجربه و مهارت بیشتری دارند . این افراد همچنین می توانند جراحی بینی موفقیت آمیزی داشته باشد اما در این حالی است که بیمار می بایست توقع و انتظارات معقولی داشته باشد و اصلا خود را با دیگر افراد که امکان دارد بینی استخوانی با پوست نازک و یا بینی غضروفی که نوک بزرگتری از بینی آن ها داشته باشد مقایسه نکنند زیرا ورم بینی با پوست کلفت و چربی زیاد زیر پوستی بیشتر است و زمان زیادی را باید اختصاص داد

چه افرادی مناسب جراحی بینی استخوانی هستند

بهترین افراد برای جراحی بینی استخوانی کسانی هستند که از جهت سلامت عمومی در بهترین موقعیت باشند .

یک فرد مناسب برای جراحی بینی استخوانی باید از موارد ذیل باشد

  • بینی فردی که با دیگر اندام های صورت وی تناسب کافی نداشته باشد .
  • ضربه بر روی پل بینی موجب تغییر در فرم بینی می شود.
  • بینی فرد بیش از حد بزرگ باشد .
  • نوک بینی فرد حالت افتاده ای داشته و نامتقارن می باشد .
  • بینی دارای سوراخ های بزرگ باشد.
  • بینی که به علت های گوناگون باهم تقارن نداشته باشند .

در چه سنی بهتر است جراحی بینی استخوانی انجام شود

جراحی بینی استخوانی هیچگونه محدودیت سنی ندارد ولی بهتر است برای انجام این جراحی محدودیت هایی رعایت شود . اکثر جراحان بینی بر این عقیده هستند که بهترین سن برای انجام جراحی بینی  سن 15 تا 50 سالگی می باشد . اگر جراحی بینی استخوانی پیش و یا پس از این رده سنی انجام شود امکان دارد نتیجه های کاملا متفاوتی را ارائه دهد . کمتر از  15 سالگی به علت اینکه استخوان ها رشد کافی ندارند امکان دارد نتیجه جراحی بینی تغییر کند و موجب شود فرم بینی ظاهر ناخوشایندی به خود بگیرد و جراحی بینی بیشتر از 50 سالگی همچنین اثرات نامناسبی را بر روی بینی می گذارد در این سن به علت چروک و افتادگی پوست بینی امکان دارد جراحی بینی نتواند نتایج قابل قبولی را ارائه دهد .

اقدامات لازم قبل از جراحی بینی استخوانی

در صورتی که دارو خاصی مصرف می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

از مصرف الکل و استعمال دخانیات از دوهفته قبل از جراحی پرهیز نمایید زیرا مصرف الکل بروی بند آمدن خون پس از جراحی اثر منفی دارد.

در صورت داشتن بیماری خاص حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورتی که در جراحی های قبلی مشکلی در به هوش آمدن و اختلال در بند آمدن خون داشتید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف آسپرین، ژلوفن و بروفن و … داروهایی که اثر ضد انعقاد خون دارند دو هفته قبل از جراحی بینی باید قطع گردد.

از ساعت 12 شب قبل از جراحی نباید چیزی بخورید.

مراقبت بعد از جراحی بینی استخوانی

کمپرس یخ: پس از جراحی بینی در اطرف بینی و زیر چشم تورم و کبودی مشاهده می شود که برای کاهش آن استفاده از کمپرس یخ به مدت 3 روز بسیار توصیه می شود.

رژیم غذایی: پس از گذشت 2 تا 3 از جراحی بینی می توانید از آب میوه استفاده نمایید دقت کنید که به هیچ عنوان از نی برای نوشیدن استفاده نکنید. از غذا های آبکی و نرم به مدت 2 هفته بعد از جراحی بینی استفاده کنید تا فشاری بروی بینی ایجاد نشود زیرا در صورتی که غذا به جویدن نیاز داشته باشد ممکن است بروی بینی فشار وارد شود.

شستشوی بینی: یک هفته پس از جراحی بینی با محلول شست و شو یا سرم، بینی خود را شست و شو دهید.

نحوه استحمام:  در هنگام استحمام باید مراقب باشید که گچ بینی یا اسپلینت بینی به هیچ عنوان خیس نشود. حتما در هنگام استحمام یک همراه داشته باشید که به شما کمک کند.

برخی از خدمات دکتر احمدرضا رجایی

جراحی بینی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

جراحی ترمیمی بینی

راه های ارتباطی دکتر احمدرضا رجایی

021-88195459

09120270703

تلگرام

اینستاگرام
منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر احمدرضا رجایی

پاسخ